Gedenkteken Leieslag

Gedenkteken LeieslagLuitenant-Generaal Gérardstraat, Kuurne. 
Gedenktekencomplex opgericht in 1947 ter herinnering aan de Leieslag en aan luitenant-generaal Gérard.

Gedenkteken voor de helden van de Leieslag mei 1940, gesigneerd "D'HEYGHERE, KUURNE". Aan drie zijden omgeven door een taxushaag en aan de straatzijde afgezet door twee convex gebogen hardstenen muurtjes, waarop lantaarns geplaatst zijn. Breukstenen vloer met aan het einde drie treden hardstenen sokkel met gedenksteen, versierd met twee bollen en opzij geflankeerd door een breukstenen muur. Op de sokkel staat een zwaar hardstenen kruis met verdiept paneel met driehoekig afgewerkte top.
Op de voorkant het wapenschild van Kuurne met daaronder een bronzen tekstplaat: "KUURNE AAN DE GLORIERIJKE HELDEN GESNEUVELD OP ZIJN GRONDGEBIED TIJDENS DE SLAG AAN DE LEIE IN MEI 1940". Onderaan een glazen plaat met de geëtste letters "1940 1950" met links palmtak en helm en rechts opschrift "FRATERNELLES DES 12E 21E ET 62E REGTS DE LIGNE A LEURS REGRTTES CAMARADES TOMBES GLORIEUSEMENT POUR LA PATRIE A LA BATAILLE DE LA LYS XME ANNIVERSAIRE SECTION DE BRUXELLES".
Op de achterkant: "12de LINIEREGIMENT", de namen, "GRENSWACHTERS", de namen, "24STE LINIEREGIMENT", de namen, "6DE JAGERS TE VOET", de namen, "1STE ARTILLERIE", de namen.
Op de sokkel witmarmeren plaat met foto van soldaat: "LA FAMILLE VITAL-DIEU RECONNAISSANTE", een witmarmeren plaat met palmtak "TA MAMAN A PASSÉ PAR ICI". Op de muur links groen beschilderde plaat: "ILS SONT PAS MORTS EN VAIN LA LYS XL° ANNIVERSAIRE LES GARDES FRONTIERES". Op de muur rechts: "ZIJ ZIJN NIET TEVERGEEFS GESNEUVELD XL° VERJAARDAG VAN DE LEIESLAG DE GRENSWACHTERS".
Ten oosten, gedenksteen voor luitenant-generaal I. Gérard. Rechthoekige arduinen gedenksteen op twee treden. De bovenzijde van de steen bestaat uit twee segmentbogen. Links en rechts twee beschilderde Belgische vlaggen en inscriptie: "KUURNE AAN LT. GEN. IVAN GERARD KORPSOVERSTE 12 LI MEI 1940".

 

JACOBS M., Zij die vielen als helden…. Inventaris van de oorlogsgedenktekens van de twee wereldoorlogen in West-Vlaanderen, deel 2, Brugge, 1996, p. 201-202. 

Wij gedenken de Belgische militairen gesneuveld te Kuurne, Bavikhove en Harelbeke en tijdens de slag aan de Leie op 24 en 25 mei 1940

Graad Naam Afkomstig Eenheid Geboren Gesneuveld
Olt ( R ) Donneux Marcel Chenée 12 Linie 17.05.1913 24.05.1940
Olt ( R ) Thielen Lucien Ivoz-Ramet 12 Linie 03.10.1914 24.05.1940
Adj Niffle Julien Luik 12 Linie 14.02.1913 24.05.1940
Adj Pirotte Fernand Ouffet 12 Linie 01.04.1916 24.05.1940
Adj Willaumez Jean-Baptist Wauthier 12 Linie 1914 24.05.1940
1Sgt Goessens Albert Guvegnée 12 Linie 24.03.1911 24.05.1940
Sgt Caes Felix Ougrée 12 Linie 31.08.1913 24.05.1940
Sgt Closset Louis Luik 12 Linie 05.03.1916 24.05.1940
Wm Cooremans Albert Zwijnaarde 1 Artillerie 09.04.1915 24.05.1940
Sgt Defraine Lambert Luik 12 Linie 22.02.1920 24.05.1940
Sgt Dekan Georges Jumet 12 Linie 08.06.1917 24.05.1940
Sgt Delaby E. Joseph Bierges 12 Linie 23.01.1917 24.05.1940
Sgt Guillot Pierre Luik 12 Linie 10.08.1916 24.05.1940
Sgt Ire Raymond Brussel 12 Linie   24.05.1940
Sgt Jadoulle Guy St.-Gillis (Brussel) 12 Linie 01.09.1916 24.05.1940
Sgt Marique Joseph Framerie 3 Chasseur 27.11.1913 24.05.1940
Sgt Maréchal J   12 Linie   Zwaar gekwetst
Sgt Moeys Louis Vossem 12 Linie 18.05.1920 24.05.1940
Sgt Oté Louis Heure Le Romain 12 Linie 08.06.1919 24.05.1940
Sgt Petit Jacques Schaarbeek 12 Linie 03.02.1920 24.05.1940
Sgt Sluse Laurent Glain 12 Linie 10.02.1919 24.05.1940
Sgt Tré Raymond Brussel 12 Linie 29.09.1918 24.05.1940
Sgt Trivier Richard Quaregnon 12 Linie 09.12.1918 24.05.1940
Sgt Wilms Edmondus Visé Grenswachters 13.02.1915 24.05.1940
Kpr Bovy Albert Tihange 12 Linie 19.06.1916 24.05.1940
Kpr Dreezen Jean Ougree 12 Linie 22.09.1919 24.05.1940
Kpr Hanssens Gaston La Hestre 12 Linie 21.03.1916 24.05.1940
Kpr Jacobs Julien Thys 12 Linie 24.02.1918 24.05.1940
Kpr Lenaers Olivier Othée 12 Linie 270.7.1918 24.05.1940
Kpr Monseur G   12 Linie   Zwaar gekwetst
Kpr Montrieux Alphonse Bressoux 12 Linie 05.07.1918 24.05.1940
Kpr Paquot René Luik 12 Linie 23.07.1919 24.05.1940
Kpr Spiers Fernand Luik 12 Linie 04.12.1919 24.05.1940
Kpr Thesias Jozef Luik 12 Linie 1920 24.05.1940
Kpr Werergerg J   12 Linie   24.05.1940
Sdt Bayet Roger Jambes Grenswachters 30.04.1910 24.05.1940
Sdt Bittremieux C   12 Linie   Zwaar gekwetst
Sdt Bokken Pierre Maaseik Grenswachters 24.02.1912 24.05.1940
Sdt Bory Joseph Velroux 24 Linie 07.03.1920 24.05.1940
Sdt Brahy Jean Montignies sur Sambre Cyclisten Grenswachters 24.01.1916 24.05.1940
Sdt Byloos Robert Seraing 12 Linie 15.06.1918 24.05.1940
Sdt Cailleau René La Bouverie 6 Chasseur 25.01.1914 24.05.1940
Sdt Claeys Frans Brugge 4 Linie 15.01.1914 24.05.1940
Sdt Collart Arthur Mornimont 25 Linie 19.02.1915 24.05.1940
Sdt Collignon Jean Antwerpen Grenswachters 05.01.1921 24.05.1940
Sdt Crabbe Maurice Moeskroen 12 Linie 12.03.1920 24.05.1940
Sdt Delbouille Dieudonné Milmort 12 Linie 16.12.1918 24.05.1940
Sdt Delhasse Albert Chaudfontaine 12 Linie 14.10.1918 24.05.1940
Sdt Delvenne A   12 Linie   Zwaar gekwetst
Sdt Demey Henri Houtem (Ieper) 12 Linie 24.05.1920 24.05.1940
Sdt Demol Camiel Soignies 12 Linie 17.05.1917 24.05.1940
Sdt Deneve Jean Herseeuw 24 Linie 03.05.1911 24.05.1940
Sdt Derycke M   12 Linie   Zwaar gekwetst
Sdt Desmeytere Herseeuw 12 Linie 03.12.1919 24.05.1940
Sdt Dezoteux Georges La Louvière 12 Linie 13.07.1915 24.05.1940
Sdt D'Hondt Louis Lede 1 Artillerie 20.06.1917 24.05.1940
Sdt Dieu Vital Paturages 2 Grenswachters 25.09.1918 24.05.1940
Sdt Douret Ferdinand Luik 12 Linie 28.04.1920 24.05.1940
Sdt Dubois Raymond Dour 2 Grenswachters 04.07.1919 24.05.1940
Sdt Dumoulin Renand Seraing 14 Linie 29.08.1915 24.05.1940
Sdt Feys Arthur Mortsel 24 Linie 19.11.1912 24.05.1940
Sdt Gervais Henri Grivegnée Grenswachters 26.09.1915 24.05.1940
Sdt Hamels Jozef   12 Linie 07.05.1917 24.05.1940
Sdt Hautem Leopold Marchienne Grenswachters 23.10.1910 24.05.1940
Sdt Hécart Pierre Seraing 12 Linie 23.01.1920 24.05.1940
Sdt Heller Maurice Vorst 12 Linie 24.09.1907 24.05.1940
Sdt Hermans Albert Rothem Grenswachters 14.10.1915 24.05.1940
Sdt Heuse Karl Esneux 12 Linie 20.11.1916 24.05.1940
Sdt Indeherberg Jacques Ans 12 Linie 26.12.1917 24.05.1940
Sdt Jenart P   12 Linie   Zwaar gekwetst
Sdt Jeurissen Roger Seraing 14 Linie 28.06.1915 24.05.1940
Sdt Joossens Albert Luik 12 Linie   24.05.1940
Sdt Jouret Ferdinand   12 Linie   24.05.1940
Sdt Lairesse Jean-Louis Luik 12 Linie 17.10.1920 24.05.1940
Sdt Laroche Alfred Seilles 2 Ardense Jagers 15.03.1920 24.05.1940
Sdt Laseur Maurice Aalter 4 Linie 13.11.1912 24.05.1940
Sdt Leconte Henri Carnières 12 Linie 26.04.1918 24.05.1940
Sdt Masure Gerard Moeskroen 12 Linie 13.03.1920 24.05.1940
Sdt Matthijs Jozef Montegnée 12 Linie 03.02.1920 24.05.1940
Sdt Michotte Jean Vorst 12 Linie 17.12.1916 24.05.1940
Sdt Monnet Henri Luik 12 Linie 24.06.1917 24.05.1940
Sdt Monsart Valère Marchienne 12 Linie 09.09.1919 24.05.1940
Sdt Moriau Alexander Luik 12 Linie 09.08.1919 24.05.1940
Sdt Naudts Gilbert Gent 12 Linie 11.04.1920 24.05.1940
Sdt Olivier Marcel Huccorgné 12 Linie 05.02.1918 24.05.1940
Sdt Onbekend Soldaat   2 Grenswachters   24.05.1940
Sdt Penasse Albert Remouchamps 12 Linie 15.09.1917 24.05.1940
Sdt Picman Henri Luik Grenswachters 27.07.1919 24.05.1940
Sdt Pierman Henri   12 Linie   24.05.1940
Sdt Pire Armand Grivegnée 12 Linie 29.12.1917 24.05.1940
Sdt Pirotte Fernand Ouffet 12 Linie   24.05.1940
Sdt Pudzeys Joseph Seraing 12 Linie 05.03.1919 24.05.1940
Sdt Redotte H   12 Linie   Zwaar gekwetst
Sdt Rémus Albert Schaarbeek 12 Linie 02.11.1916 24.05.1940
Sdt Reynders André Montegnée 12 Linie 24.12.1919 24.05.1940
Sdt Robert Edgard Lincent Cyclisten Grenswachters 07.12.1917 24.05.1940
Sdt Rocoux Marcel Ougrée 12 Linie 24.05.1920 24.05.1940
Sdt Roose Frans Brugge 4 Linie 17.04.1912 24.05.1940
Sdt Rosseneu Albert Brugge 4 Linie 30.03.1915 24.05.1940
Sdt Schouffler Leon Thisnes 12 Linie 11.05.1920 24.05.1940
Sdt Simonet Jules St. Georges sur Meuse 12 Linie 24.04.1920 24.05.1940
Sdt Sindic Eudore Bleid Cyclisten 09.08.1911 24.05.1940
Sdt Strauwen Paul Luik 12 Linie 29.01.1917 24.05.1940
Sdt Tanghe Georges Kortrijk 12 Linie 21.11.1915 24.05.1940
Sdt Tempelaere Kamiel Gits 4 Linie 12.12.1913 24.05.1940
Sdt Thijs Julien Montegnée 12 Linie 15.08.1917 24.05.1940
Sdt Thonus Albert Luik 12 Linie 19.07.1918 24.05.1940
Sdt Valepin Joseph Moeskroen 12 Linie 18.11.1899 24.05.1940
Sdt Vandendriessche Paul St.-Joost ten Noode 12 Linie 27.12.1915 24.05.1940
Sdt Vanees Florent Menen 12 Linie 09.01.1920 24.05.1940
Sdt Vangeite Pierre La Louvrière 12 Linie 02.11.1919 24.05.1940
Sdt Vanheukelom Alfons Antwerpen 12 Linie 24.02.1919 24.05.1940
Sdt Vanheye Jules Seraing 12 Linie 13.08.1918 24.05.1940
Sdt Vanthuyne Albert Waregem 1 Artillerie 14.10.1915 24.05.1940
Sdt Verhaeghe Joseph Bissegem 12 Linie 08.12.1919 24.05.1940
Sdt Verhoeven André Tienen 12 Linie 05.09.1919 24.05.1940
Sdt Verhulst Jozef Berendracht 12 Linie 31.03.1920 24.05.1940
Sdt Verrees Joseph Glain 12 Linie 26.01.1920 24.05.1940
Sdt Waehaltere Pierre Luik 12 Linie 17.10.1918 24.05.1940
Sdt Wijnants M Tys 12 Linie   Zwaar gekwetst
           
           
  Gesneuveld in Bavikhove
Sgt Flévez F   12 Linie   24.05.1940
Sdt Baptist A   12 Linie   24.05.1940
Sdt Baneux J   12 Linie   24.05.1940
Sdt Bombaerts J   12 Linie   24.05.1940
Sdt Deckers R   12 Linie   24.05.1940
Sdt Deleu M   12 Linie   24.05.1940
Sdt Fryns A   12 Linie   24.05.1940
Sdt Helsen M   12 Linie   24.05.1940
Sdt Kimpenaire P   12 Linie   24.05.1940
Sdt Ligot A   12 Linie   24.05.1940
Sdt J'Hoëst G   12 Linie   24.05.1940
Sdt Liard A   12 Linie   Zwaar gekwetst
Sdt Nahoel V   12 Linie   24.05.1940
Sdt Polard L   12 Linie   24.05.1940
Sdt Renard R   12 Linie   Zwaar gekwetst
  Van Malderen E   12 Linie   24.05.1940
           
  Gesneuveld in Harelbeke
Kpr Deserranno H   12 Linie   24.05.1940
Kpr Giminne E   12 Linie   Zwaar gekwetst
Kpr Jacquemart O   12 Linie   24.05.1940
Kpr Rouffa A   12 Linie   24.05.1940
Sdt Carmeau M   12 Linie   24.05.1940
Sdt Dassy J   12 Linie   24.05.1940
Sdt Fey J   12 Linie   Zwaar gekwetst
Sdt Monet P   12 Linie   27.05. 1940
Sdt Scharffhausen E   12 Linie   24.05.1940
Sdt Seynhaeve N   12 Linie   24.05.1940
Sdt Thiry M   12 Linie   24.05.1940